W czwartek pierwsze czytanie projektów "Zwrot VAT-u do 30 dni" oraz "Na L4 płaci ZUS"

Dziś odbyła się konferencja prasowa Łukasza Gibały, Jerzego Borkowskiego i Artura Dębskiego pt. "Ruch Palikota walczy o ułatwienia dla przedsiębiorców". Posłowie przedstawili dwa projekty ustaw, które w tym tygodniu trafią pod obrady sejmu. Pierwsze czytanie projektów "Zwrot VAT-u do 30 dni" oraz "Na L4 płaci ZUS" planowane jest na czwartek.

Najistotniejsza dla przedsiębiorcy jest płynność finansowa przedsiębiorstw. Wprowadzenie prezentowanego projektu: Zwrot VAT-u do 30 dni, taką płynność finansową zapewni. – mówi poseł Gibała.

Jerzy Borkowski na konferencji prasowej w Sejmie powiedział: Pieniądze z tytułu nadpłaconego podatku VAT niesłusznie trafiły do Skarbu Państwa. Te pieniądze nie powinny bezczynnie leżeć na kontach urzędu, ale jak najszybciej wrócić do przedsiębiorcy.

Niestety zdarzają się sytuacje, w której pod pretekstem kontroli urząd skarbowy nie dokonuje w odpowiednim czasie zwrotu podatku VAT nie buduje zaufania podatnika do instytucji państwowych. Dzięki proponowanym zmianom urząd skarbowy będzie musiał w każdej sytuacji dokonać zwrotu w 30-dniowym terminie – kontynuuje poseł Łukasz Gibała.

W Europie zwrot podatku VAT przebiega znacznie szybciej. We Francji trwa to 30 dni, w Austrii – 28 dni, Estonii – 5 dni, Danii – 21 dni, Finlandii – 14 dni, Irlandii – 10 dni. Nie ma żadnego powodu, żeby w Polsce ta procedura była znacznie dłuższa –powiedział Łukasz Gibała.

Według Ruchu Palikota w dobie kryzysu, polscy przedsiębiorcy (zwłaszcza mali i średni) często działają na granicy rentowności. Dzieje się tak w dużej mierze na skutek negatywnego zjawiska zatorów płatniczych. Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują na czas należności od nieuczciwych kontrahentów mają problem z wypłatą swoich własnych zobowiązań, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do bankructw i likwidacji przedsiębiorstw.
pozostałe
  • Program dla Małych i Średnich Przedsiebiorstw
  • Baner_o_kongresie